Стиг Ларссон Девушка с татуировкой дракона

Ларсон

«девушка с татуировкой дракона» в рецензіях названа і детективом, і трилером.

Як на мене, це дуже з натяжкою. Детективна складова закінчується десь на середині книги:маньяка знайшли, а далі , як в добрій мильній опері, описується життя в постманьяковий період. 

До речі, про маніяка. Я розумію, що автор хотів показати масштаби насильства проти жінок, але навіщо було вбивати кицю? Такий банальний сюжет: в кінці кожного розділу з’являється киця попити молочка,а потім, перед викриттям маніяка , її вбивають. І банально, і кицю жаль. Тому любителям киць не рекомендую читати цей твір.

А чия душа може пережити смерть киці, напишу ,що це , на мою думку, не детектив, а роман про життя дівчини з особливими потребами. Головна героїня, та сама, з татуюванням дракона, частково дієздатна особа 24 років. Вважається, що вона не може самостійно розпоряджатись своїми грошима (хоч заробляти гроші закон їй дозволяє). Ось це дівчисько, з медичним діагнозом і призначеним опікуном примудряється розкривати найбільш заплутані злочини, та ще й бог’зна якої давності.

Є над чим задуматись. В моєму різному житті були кілька років викладання основ соціальної роботи студентам-заочникам. Більшість моїх студенток працювали в державних соціальних службах. Вони постійно критикували виплати при народженні дитини, бо, мовляв, всі підряд кинулись дітей народжувати, а народжуються неповносправні і розумово відсталі. Я слухала-слухала, і якось сказала: «Чи впевнені ви, що до кінця розумієте божий задум? Хід еволюції? Настільки ви поінформовані, чим все закінчиться і яку роль в розвитку людства зіграють люди, названі вами інвалідами? » Такі риторичні запитання. Але дівча, виведене Стігом Ларсоном в своїй книжці, надто переконливе для прихильників теорій «нормальних» і «ненормальних» людей. Дівча зовсім нериторичне, як кажуть поляки. Можливо, вона ніколи не опанує до кінця програму середньої школи, та, поклавши руку на серце, хто з нас пам’ятає ті шкільні предмети? Хто може сказати, що абсолютно все зі шкільного навчання знадобилось в житті?

Героїня Стіга Ларсона знайшла своє місце в житті, і розповідь, як це їй вдалося, для мене цікавіша ніж банальний трилер зі зникненням жінок. Бо трилер передбачуваний, а дівчина — дивуватиме до останньої сторінки. Взагалі, не треба вважати інших дурнішими за себе, бо ролі в сучасному світі можуть змінюватись що миті. Той, кого вважали дурником, сам здатен всіх обдурити, а розумник — легко потрапить у пастку і не знатиме, як знайти вихід. Але коли дурник з розумником об’єднаються — це стане сюжетом книги «Девушка с татуировкой дракона», не найгіршої з читаних мною останнім часом.